Technika čištění zubů

Technika čištění zubů

Technika čištění zubů – Ústní hygiena pomocí zubního kartáčku a zubní pasty je nezbytnou součástí celkové hygieny člověka. Dobrou ústní hygienu lze dodržovat pouze při pečlivém dodržovaní pravidel čištění zubů.

Optimální je čištění zubů dvakrát denně, ráno před snídaní a večer.

Poznámka

Neexistuje žádná shoda názorů mezi odborníky o správném načasování čištění zubů a to zejména zda je čistit před nebo po snídaní.

Dle našeho názoru je po nočním spánku dobré vypláchnout ústa vodou a čistit zuby až po snídaní.

  • Bylo zjištěno, že dobré mechanické čištění zubů ze všech stran trvá přibližně 3 minuty (pouze práce se zubním kartáčkem).

  • Čištění mezizubních prostor a výplach by měl trvat ještě kolem 5-7 minut.

  • Čištění zubů je třeba provádět před zrcadlem a vždy kontrolovat míru jejích čištění.

  • Zpočátku se doporučuje kontrolovat dobu čištění zubů pomocí přesýpacích hodin (v prvních dnech čištění zubů kartáčkem se doba čištění zdá být velmi zdlouhavá)

Způsob čištění zubů

Vytlačte 0,5 cm pasty na vlhký zubní kartáček.

Zubní kartáček přiložte pod úhlem 45 stupňů na přechod zubů a dásní.

Lehkým škrábácím pohybem posunujte kartáček vodorovně (tam a zpět) na půlku šířky zubu (krátké pohyby).

Ve výsledku zubní plak je přemísťován z oblasti akumulace na okraji dásně na zubní krček a do mezizubních prostor (bukální a lingvální plošky).

Poté se používá několika delších a metoucích pohybů na odstranění plaku z linie dásní a oblastí mezi zuby ve směru řezného okraje a žvýkací plochy.

Na závěr pečlivě čistěte žvýkací povrch krátkými škrabacími pohyby v podélném a příčném směru, abyste se dostali do prohloubenin žvýkacího povrchu.

  • Je nutné velmi pečlivě, bez silného tlaku čistit vnější, vnitřní a žvýkací povrch každého zubu a soustřeďovat se na 1 nebo 2 zubech najednou.

  • K čištění vnitřního povrchu předních zubů umístěte kartáček vertikálně a jeho špičkou dělejte několik pohybů nahoru a dolů.

  • Hřbet jazyka čistěte měkkými škrabacími pohyby ve směru od kořene ke špičce jazyka.

  • Po dokončení čištění je třeba pečlivě vypláchnout ústa pitnou vodou.