Léčba parodontózy
Pokud trpíte zarudnutím dásní a krvácením, expozicí kořenů a mobilitou zubů, zápachem z úst to znamená, že máte zánět parodontu – tkáně obklopující zub a udržující jej v kosti. Nejrozšířenějším onemocněním parodontu je paradontitida, paradontóza nebo zánět dásní. Zpočátku si pacienti stěžují na bolesti, otoky a krvácení dásní a také na zarudnutí sliznice.
Existuje několik typů léčby parodontózy. Léčba parodontózy předpokládá také šetrnou neinvazivní terapii a použití laserových technologií. Cílem léčby je úplné odstranění zánětu, anatomických struktur a fyziologických funkcí parodontu. V neposlední řadě je také udržení dosažených výsledků léčby.
Komplexní léčba parodotitidy zahrnuje tři základní kroky:
- 1. Primární: odstranění zubního kamene a sedimentů; odstranění starých a nekvalitních plomb a povinné plombování; čištění periodontálních kapes (pokud jsou)a jejich medikamentózní léčba.
- 2. Chirurgická léčba parodontitidy: odstranění zubů, které úplně ztratili svou podpůrnou funkci; plastika uzdiček a měkkých tkání; uzavřená a otevřená kyretáž periodontálních kapes; léčba s použitím „membránové technologie“ a následnou speciální protetikou; regenerace kostní tkáně, například za použití plazmy bohaté na krevní destičky – PRP; implantace kostní tkáně, kosmetická rekonstrukce dásní.
- 3. Třetím krokem je obnovení žvýkacích funkcí: racionální dlahovaní a protetika mobilních zubů; odstranění rozbitých nebo nesprávně provedených protéz a jejich následná výměna; obnovení zubů pomocí implantátů a v kombinaci s plastikou kostní tkáně.